Přihláška na kurz multi user

Fakturační údaje

Pro vystavení faktury vyplňte údaje týkající se vaší společnosti.

Údaje účastníka kurzu

Tyto údaje potřebujeme pro vystavení osvědčení o absolvování kurzu.

Zadejte prosím jméno a příjmení dalšího účastníka. Chceteli přidat dalšího klikněte na symbol "+".

Děti vězněných rodičů jsou často "neviditelné" pro systém. Čelí řadě výzev, se kterými si nejsou schopny poradit a se kterými by jim společnost měla pomáhat prostřednictvím sociálních služeb.

I proto jsme se 27.2.2025 sešli a čerpali cenné poznatky o tématu, kterému se doposud věnovalo velmi málo pozornosti, od odborníků, kteří se mu intenzivně věnují.

Na semináři jsme se setkali s Mgr. Klárou Šimáčkovou Laurenčíkovou, zmocněnkyní vlády pro lidská práva, která  hovořila na téma "Standardy naplňování práv dětí vězněných rodičů". Její účast podtrhla důležitost této problematiky na vládní úrovni.

Hlavní lektorkou semináře byla doc. Jitka Navrátilová, Ph.D., autorka publikace „Rodičovství za mřížemi: dopady věznění na děti“. Doc Navrátilová působí na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. V roce 2023 získala cenu MUNI Scientist za popularizaci vědy. Tématům výzkumu v oblasti ochrany ohrožených rodin a dětí se věnuje dlouhodobě.


Program

09:00 - Prezence účastníků

10:00 - Zahájení
Mgr. Jan Šmída, vedoucí koncepčního oddělení OSV Pk,
Ing. Anna Maclová, ředitelka Diecézní charity Hradec Králové

10:05-10:45
Zmocněnkyně vlády Klára Šimáčková Laurenčíková
„Standardy naplňování práv dětí vězněných rodičů“

10:45-11:15
Doc. Jitka Navrátilová, Ph.D.
Shrnutí výsledků výzkumů

11:15-11:30 - Diskuze

11:30-12:00 - Coffeebreak

12:00-13:00
Doc. Jitka Navrátilová, Ph.D.
„5 skupin dětí podle životní situace - jejich rozdílné potřeby a rozdílný přístup k nim“

13:00-13:30 - Coffeebreak

13:30-15:00
Doc. Jitka Navrátilová, Ph.D.
„Posouzení životní situace dětí, karty, publikace k výzkumnému projektu“


 

Publikace: Navrátilová Jitka, Navrátil Pavel a kol.:
Rodičovství za mřížemi – Dopady věznění rodiče na dítě.
Vydala: Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum, Masarykova univerzita.
ISBN 978-80-246-5793-6

Vzdělávací program Dobro Akademie je věnován koordinátorům dobrovolníků charitních dobrovolnických center z České republiky a Slovenska. První modul proběhl 23.–24. května 2024 v Pardubicích. Lektorovala ho renomovaná odbornice na dobrovolnictví doc. PaedDr. Tatiana Matulayová, PhD., tématem modulu byly nástroje v oblasti řízení dobrovolníků.

Kurzu se zúčastnilo 17 koordinátorů, z toho 4 ze Slovenska.
Účastníci měli různou míru zkušeností s vedením dobrovolníků: 7 účastníků mělo 1–3 roky praxe, 5 účastníků 3–5 let praxe a 5 účastníků více než 5 let praxe.

Účastníci hodnotili modul velmi pozitivně. Oceňovali zejména propojení teorie s praxí a praktickými radami, sdílení zkušeností s odborníky, vzájemnou inspiraci z každodenní praxe, efektivitu, tipy a rady pro motivaci dobrovolníků, práci ve skupinách a diskuzi, praktické informace a autentické zkušenosti založené na výzkumech a vytvoření komunity a předávání zkušeností. Vnímali příjemné prostředí a zázemí, empatii lektorky.

Největší zájem vzbudila role a úlohy koordinátora, motivace dětí ve škole, možnosti náboru mladých dobrovolníků, role dobrovolníků a koordinátorů v kontextu celospolečenského přesahu. Dalšími hodnocenými v pořadí pak byly vstupní pohovory a profil dobrovolníka, zdravá občanská společnost, radost dobrovolníků v organizaci, nástroje řízení dobrovolníků, řešení etických otázek a dilemat a etika oslovování mladých lidí. Účastníci ocenili strukturovanost a návaznost jednotlivých částí programu.

Máme radost a těšíme se na další setkání.

Zakladatelem institutu je Diecézní katolická charita Hradec Králové (dále DCH HK). Již od roku 2014 připravuje a realizuje vzdělávací akce různých forem pro Charity a jiné pomáhající organizace s cílem využít zahraniční „dobrou praxi“ a efektivně ji aplikovat v charitní práci u nás.

Naše poslání

Posláním institutu je především podpora managementu Charit, příp. jiných pomáhajících organizací, které pracují na základě křesťanských hodnot. Přinášíme inspiraci, napomáháme hodnotovému ukotvení zaměstnanců Charit, organizujeme mezinárodní semináře, akreditované kurzy, workshopy i konference.

Spolupracujeme s odborníky z České republiky, Slovenska a Německa, z akademického prostředí i každodenní charitní praxe.

Činnost institutu zajišťuje ředitelka, lektoři a členové správní a dozorčí rady.

Finanční prostředky na svoji činnost získává z účastnických poplatků za realizované vzdělávací akce a z prodeje svých vydaných publikací.

Naše témata

Institut se věnuje prioritně tématu křesťanských hodnot v charitní praxi, spiritualitě Charity, křesťanskému managementu kvality v Charitě, tj. tématům, které jsou v německém charitním prostředí diskutované a odborně zpracované.

Dlouholetá spolupráce s prof. Dr. theol.  Elisabeth Jünemann na systému etického programu podle Desatera DEKACERT® vyústila do tříletého mezinárodního projektu, v rámci kterého implementovalo systém DEKACERT® 28 Charit, proškolilo se 1168 pracovníků a bylo certifikovaných 10 lektorů systému DEKACERT®. V červnu 2022 projekt skončil a institut převzal podporu všech těchto organizací včetně dalšího rozvoje systému DEKACERT® v ČR. Etický program DEKACERT® se dotýká všech oblastí fungování Charity a otevírá další možnosti pro rozvoj služeb a vzájemnou inspiraci. Podporuje vedení Charity při aplikaci Kodexu Charity ČR do své praxe. V další činnosti se zaměří v spolupráci s autorkou systému DEKACERT® na certifikaci organizací, které systém implementovaly.

Čemu se věnujeme?

Jsme výhradním partnerem autorky programu DEKACERT® prof. Dr. theol. Elisabeth Jünemann v ČR.

Aktivity společnosti navazují na úspěšný mezinárodní projekt Profesionální pečovatelé, který se realizoval v období od listopadu 2010 do února 2012. Do projektu byli zapojeni pracovníci Charit z České republiky, Slovenska a Německa. Náš institut tuto spolupráci dále rozvíjí.

Působení institutu na Slovensku

Podle našeho vzoru se aktuálně realizuje mezinárodní projekt na Slovensku a v spolupráci s institutem a autorkou prof. Elisabeth Jünemann se vzdělává 12 lektorů programu DEKACERT® pro slovenské Charity. V roce 2023 bude probíhat implementace systému DEKACERT® v slovenských charitních službách. Předpokládáme vzájemnou spolupráci a vzájemné sdílení zkušeností lektorů z Česka i Slovenska a výhledově i organizací.

databaserocketlayers